Kategoria skupiająca produkty i technologie zwiększające bezpieczeństwo a tym samym dostęp do zasobów kompetencyjnych organizacji.
System TROAX Panel Detection jest dodatkowym aktywnym systemem bezpieczeństwa dla osłon stałych (wygrodzeń). Uchwyty wyposażone w elektronikę – kontrolują poprawność zamontowania wszystkich paneli na linii magazynowej lub produkcyjnej – w cyklu stałym (ciągłym). Każde złe zmontowanie paneli lub wymontowanie panela w linii bezpieczeństwa– sygnalizowane jest obsłudze jako „błąd bezpieczeństwa” na panelu HMI. W ten sposób podnoszony jest poziom bezpieczeństwa pracy operatorów i pracowników – gdyż wyeliminowane jest ryzyko usunięcia wygrodzenia dla łatwiejszego dostępu lub dostępu nieuprawnionego.
Dodatkowo każdy z uchwytów TROAX Panel Detection – wyposażony jest w diodę sygnalizacyjną – która sygnalizuje – który panel jest niewłaściwie zamontowany.
Często na liniach automatycznych i produkcyjnych oraz w magazynach e-comerce spotykamy się z sytuacjami, gdzie pracownicy w nieuprawinony sposób usuwają panel tłumacząc to łatwiejszym dostępem do newralgicznego punktu. Podwyższają tym samym ryzyko zdarzenia niebezpiecznego – operator uruchamiający cykl nie jest w stanie sprawdzić wszystkich elementów bezpieczeństwa (zazwyczaj jest to tylko potwierdzenie zamknięcia bramek dostępowych safety). Nie jest w stanie sprzwdzic każdego panela na linii. Dzięki zastosowaniu TROAX Panel Detection – kontrola ta odbywa się w cyklu automatycznym i stałym. Mocowania paneli wysyłają sygnał do sterownika o kompletności oraz poprawności zamontowania. Operator linii widzi, że cały proces jest bezpieczny i aktywny, że nie ma ryzyka dostępu osoby niepowołanej. Dopiero po potwierdzeniu sygnału „OK” z bramek bezpieczeństwa oraz wszystkich mocowań Panel Detection można w sposób bezpieczny uruchomić linię.
Stworzona z myślą o wszechstronności, bariera ta płynnie dostosowuje się zarówno do warunków wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Szczególnie dobrze sprawdza się w obiektach, w których często używa się lekkich pojazdów lub w których istnieje ryzyko wypadków spowodowanych uderzeniem pod płytkim kątem.
U podstaw tego innowacyjnego rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa leży polimer o najwyższej wytrzymałości. Polimer ten jest wynikiem unikalnej mieszanki zaawansowanych poliolefin połączonej z dodatkami gumowymi. Rezultatem jest materiał, który uosabia wyjątkową wytrzymałość i niezrównaną elastyczność, co stanowi podstawę efektywności bariery.
Podczas procesu produkcyjnego zaawansowane techniki inżynieryjne wywołują reorientację molekularną w obrębie bariery. Proces ten prowadzi do rozwoju niezwykłej wbudowanej pamięci. Pamięć ta umożliwia barierze pełną regenerację po uderzeniach, zginanie, amortyzację i wielokrotne odzyskiwanie kształtu. Drastycznie zmniejsza to potrzebę częstych napraw lub wymiany, co z czasem prowadzi do znacznych oszczędności kosztów.
Sercem tej bariery jest opatentowany trójfazowy system przemieszczania energii. System ten działa sekwencyjnie, aby zapewnić jedyne w swoim rodzaju przemieszczanie energii. Zaczyna się od barierki Memaplex™, która wygina się, aby przemieścić początkową siłę uderzenia. Inicjuje to ruch sworznia barierki, przesuwając go do przodu w celu przeniesienia energii obciążenia do kieszeni kompresyjnej. Kompresja kieszeni nadal rozprasza energię, gdy sprzęgło obraca się wokół sworznia słupka, aktywując dalsze przemieszczanie. Przy
szczytowym poziomie energii, sprzęgło obraca się dalej, zaczepiając sworzeń słupka i inicjując zgrabne skręcanie słupka w celu rozproszenia wszelkich pozostałych sił.
Zaprojektowana z myślą o możliwości adaptacji, bariera posiada system wielokierunkowy. Gwarantuje to płynną integrację bariery dla pieszych iFlex™ 3 Rail z różnymi konfiguracjami operacyjnymi, skutecznie eliminując ostre kąty i usprawniając jej umieszczanie w różnych środowiskach.
Bariera dla pieszych iFlex™ 3 Rail jest odporna na działanie chemikaliów i wody, ma niekorozyjną i odporną na zarysowania powierzchnię oraz jednorodny kolor, co eliminuje obawy związane z odmalowywaniem, rdzewieniem, łuszczeniem się lub korozją. Barierę można wycierać do czysta i jest nie tylko bezpieczna dla żywności, ale także wodoodporna, co pozwala zachować standardy nieskazitelnej higieny.
Unikalna modułowość bariery pozwala na łatwą wymianę poszczególnych barierek i słupków bez konieczności demontażu sąsiednich odcinków. Przekłada się to na minimalny czas przestojów i zakłóceń podczas konserwacji.
Bariera dla pieszych iFlex™ 3 Rail chroni również kosztowne posadzki betonowe, rozpraszając 80% siły uderzenia, przenosząc na podłogę zaledwie 20%. Funkcja ta zapobiega uszkodzeniom podłogi w przypadku kolizji, zachowując nieskazitelną integralność środowiska.
Ergonomiczna i higieniczna konstrukcja bariery eliminuje ostre krawędzie, zapewniając dodatkową warstwę ochrony dla pieszych i personelu. W środowiskach, w których czystość ma kluczowe znaczenie, do gry wkraczają uszczelki higieniczne. Uszczelki te eliminują punkty wejścia, dzięki czemu bariera idealnie nadaje się do przestrzeni o rygorystycznych wymaganiach dotyczących czystości. Ponadto jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska, ponieważ w 100% nadaje się do recyklingu i jest zgodne z celami zrównoważonego rozwoju.
Materiał bariery ma jednorodny kolor i jest stabilizowany przed promieniami UV, gwarantując estetykę, która przetrwa próbę czasu. Nie ma potrzeby częstego malowania, ponieważ zachowuje swoją widoczność i ładny wygląd przez długi czas.
Bariera dla pieszych iFlex 3 Rail to opowieść o innowacji, bezpieczeństwie i zdolnościach adaptacyjnych. Dzięki zaawansowanym technologiom, wyjątkowemu składowi materiałów i niezachwianemu naciskowi na trwałość, zapewnia solidną ochronę, oszczędność kosztów i spokój ducha w szerokiej gamie zastosowań. Pełni rolę strażnika, oddzielając pieszych od potencjalnych zagrożeń, a jednocześnie zwiększając ogólne bezpieczeństwo w różnych środowiskach.
Elastyczna i wytrzymała: Wykonana z mieszanki zaawansowanych poliolefin i dodatków gumowych, bariera ta oferuje wyjątkową wytrzymałość i elastyczność, dzięki czemu jest odporna na uderzenia, zachowując jednocześnie sprężystość.
Przemieszczanie energii: Bariera dla pieszych iFlex™ 3 Rail jest wyposażona w opatentowany trójfazowy system absorpcji energii, dzięki czemu rozprasza siłę uderzenia. Barierka wygina się, aby przemieścić początkową siłę uderzenia, przenosząc energię obciążenia do kieszeni kompresyjnej, która dodatkowo rozprasza energię. Następnie sprzęgło włącza się, aby zainicjować skręcanie słupka, zapewniając całkowite rozproszenie energii.
Niskie koszty utrzymania: Barierę można wycierać do czysta, jest odporna na chemikalia i wodę. Bariera jest niekorozyjna i ma jednorodny kolor, eliminując obawy o rdzę, łuszczenie się lub korozję.
Ochrona podłogi: Bariera rozprasza 80% siły uderzenia, przenosząc tylko 20% na podłogę, zapobiegając uszkodzeniom podłogi w przypadku kolizji.
Bezpieczeństwo i estetyka: Brak ostrych krawędzi zwiększa bezpieczeństwo. Materiał ma jednorodny kolor i jest stabilizowany przed promieniami UV, gwarantując długotrwałą estetykę bez konieczności ponownego malowania.
https://www.asafe.com/en-gb/resources/case-studies/traffic-segregation-for-technology-supplier/
https://www.asafe.com/en-gb/resources/case-studies/improving-safety-for-barry-callebaut/
Grzegorz Hołojuch
Business Development Manager
A SAFE Sp. z o.o.
Bolesława Krysiewicza 9/3
61 825 Poznań
+48 500 047 513
NovoZip jest idealnym rozwiązaniem do zastosowania w otworach o powierzchni do 20,25 m2, a swoją niezawodność zawdzięcza m.in. funkcji samonaprawy, która ogranicza liczbę awarii i zapobiega przerwom w pracy. Nowa brama Novoferm usprawnia procesy produkcyjno-logistyczne i podnosi komfort pracy, ponieważ szybko przegradza pomieszczenie, ułatwiając utrzymanie odpowiedniej temperatury (maks. prędkość otwierania modelu z przetwornicą częstotliwości: 2,0 m/s; prędkość zamykania ok. 0,5 m/s). NovoZip zapewnia także doskonałą ochronę przed wiatrem i przeciągami (3 klasa odporności na wiatr), a jej zastosowanie pozwala oszczędzić energię, wykorzystywaną do ogrzewania lub klimatyzowania budynku. NovoZIP w wersji ISO doskonale sprawdza się w chłodniach lub jako szybka przegroda oddzielająca pomieszczenia o dużej różnicy temperatur. W tym opcjonalnym wykonaniu kurtyna jest 2-ściankowa i ma izolujący rdzeń z pianki (6 mm).
Kurtyna i inne elementy konstrukcyjne
NovoZip posiada samonaprawiającą się kurtynę, która w przypadku kolizji automatycznie wraca do prowadnic. Kurtyna składa się z jednej części, dzięki czemu jest praktycznie bezgłośna podczas pracy. Została wykonana z syntetycznego materiału (900 gr/m2), wzmocnionego poliestrową warstwą wewnętrzną.
Możliwe jest też zamówienie modelu do pomieszczeń czystych z kurtyną o gramaturze 1050 gr/m2 lub modelu z kurtyną posiadającą wyjście awaryjne. W tym drugim przypadku wystarczy napierać rękoma na płaszcz w oznaczonych miejscach, a kurtyna rozepnie się i powstanie przejście. Aby przywrócić płaszcz do pierwotnego stanu, wystarczy spiąć go z powrotem.
Konstrukcja bramy i kurtyny, a także elementy ze stali nierdzewnej (opcja) sprawiają, że brama nie rdzewieje, nie brudzi się szybko i jest łatwiejsza w czyszczeniu.
Kurtyna jest dostępna w 9 kolorach RAL i może być wyposażona w przezroczyste okna z tworzywa sztucznego, dzięki którym pomieszczenie jest lepiej doświetlone, a poziom bezpieczeństwa pracy wzrasta. Bezpieczeństwo podnosi także dolny, uszczelniający profil kurtyny – elastyczna belka FlexEdge. Funkcję uszczelniającą pełni również bezszczotkowy zamek błyskawiczny, który utrzymuje kurtynę bramy w prawidłowym naprężeniu – brama tworzy szczelną barierę, chroniącą przed wiatrem i przeciągami. Na górną część bramy składają się: stalowy wał i stalowa, ocynkowana osłona wału, która w opcji dodatkowej może być wykonana ze stali nierdzewnej. Prowadnice i wał zostały wykonane ze stali ocynkowanej, a wszystkie części bramy wykonane z PCV nadają się do recyklingu.
Napęd, ochrona i sterowanie
Brama NovoZip wyposażona jest w przemysłowy napęd boczny, instalowany po prawej lub po lewej stronie bramy. Brama (w standardzie) posiada także ochronę w postaci zintegrowanej kurtyny świetlnej działającej do wysokości 2,5 m. Kurtyna świetlna reaguje w momencie, gdy jej promienie zostaną „przerwane” przez przeszkodę podczas zamykania – wówczas brama otworzy się automatycznie i zamknie w momencie ponownego uwolnienia przejazdu. W NovoZip została również zastosowana funkcja mechanicznego odblokowania awaryjnego. W opcji dodatkowej możliwe jest zastosowanie sygnalizacji świetlnej, a także lampki ostrzegawczej i odbojów stalowych, które zapobiegają uszkodzeniu prowadnic.
Brama NovoZip została wyposażona w jednostkę sterującą z wyświetlaczem LED i trzema przyciskami, która reguluje m.in. takie funkcje, jak: tryb otwierania i zamykania, tryb serwisowy. Do skrzynki kontrolnej mogą zostać podłączone także dodatkowe urządzenia peryferyjne, np.: włącznik pociągowy lub kluczykowy, fotokomórka, radar, detektor pętli indukcyjnej, sterowanie radiowe. Ponadto w modelu do pomieszczeń czystych można zastosować bezdotykowe sterowanie ClearWave, które zastępuje zwykły przycisk i podnosi poziom higieny.
Serwis 24h
Bezawaryjne funkcjonowanie bram przemysłowych i ramp przeładunkowych to nie tylko warunek płynnej pracy, ale także ograniczenie ryzyka strat finansowych związanych z opóźnieniami w realizacji projektów. Wystąpienia awarii nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jednak można podjąć skuteczne środki zaradcze, zapewniając sobie fachową pomoc dostępną 24 godziny na dobę. Taki serwis oferuje Novoferm.
Dbałość o jakość produktów i oferowanych rozwiązań to znaki rozpoznawcze Novoferm. Rozwijając tę koncepcję, Novoferm od lat optymalizuje ofertę serwisową, rozbudowując sieć w całej Polsce, wdrażając rozwiązania umożliwiające szybkie powiadamianie ekip serwisowych i usuwanie awarii 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu.
Każda awaria bramy przemysłowej, czy rampy przeładunkowej oznacza ryzyko przestoju, co może generować kolejne problemy operacyjne. Dlatego błyskawiczne jej usunięcie w wielu przypadkach staje się priorytetem.
Serwisanci Novoferm są w stanie udzielić pomocy na przykład w trakcie rozmowy telefonicznej. W ten sposób można zidentyfikować rodzaj usterki i ustalić plan działania.
Serwis mobilny Novoferm korzysta z lokalizatorów GPS w samochodach serwisowych i z oprogramowania, które automatycznie przydziela nowe zgłoszenia, kierując je do najbliższego serwisanta. Zintegrowany system zarządzania zgłoszeniami generuje numery zgłoszeń i przydziela je klientom. Powiadamia o zmianie statusu zgłoszenia, udostępnia historię działań oraz daje możliwość śledzenia statusu spraw zgłaszanych przez służby techniczne we wszystkich obiektach zarządzanych przez daną osobę lub firmę.
Serwisanci Novoferm do każdego zlecenia podchodzą holistycznie, a to oznacza, że nie ograniczają się tylko do samych napraw, ale udzielają też porad. Dotyczy to na przykład dobrych praktyk serwisowych, czyli na przykład rutynowego sprawdzania poziomu oleju w rampach przeładunkowych, którego systematyczna wymiana jest konieczna, aby przedłużyć żywotność pomp hydraulicznych i ograniczyć liczbę awarii.
Dane teleadresowe:
Sowia 13 F
62-080 Tarnowo Podgórne
Tel: 61 898 7800
Po drugie, JumboFlex Picker jest zaprojektowany z myślą o ergonomiczności. Automatycznie wysuwane podpórki pozwalają na utrzymanie bezpiecznej pozycji na podłodze podczas ładowania palety, co minimalizuje ryzyko kontuzji i przeciążeń. Ponadto, czułe sterowanie podnośnika podciśnieniowego i ergonomicznie ukształtowany uchwyt, który jest odpowiedni zarówno dla osób lewo- i praworęcznych, sprawiają, że obsługa systemu jest intuicyjna i wygodna dla użytkownika.
Wreszcie, JumboFlex Picker jest kompleksowym rozwiązaniem, które integruje w sobie kilka istotnych funkcji. Oprócz możliwości podnoszenia i przenoszenia przedmiotów, system zapewnia także podciśnienie, które ułatwia manipulację ładunkami o różnych kształtach i rozmiarach. To wieloaspektowe podejście do ergonomii i efektywności pracy jest unikalne i wyróżnia JumboFlex Picker na tle innych rozwiązań.
W sumie, rozwiązanie JumboFlex Picker jest oryginalne i innowacyjne ze względu na swoją konstrukcję, zasilanie akumulatorowe, kompaktowość, ergonomię i wieloaspektowość. Dzięki tym cechom może znacznie poprawić warunki pracy w różnych branżach, przyczyniając się do zwiększenia efektywności i bezpieczeństwa.
https://www.schmalz.com/pl-pl/praca-firma/najnowszy/aktualnosci/manipulator-do-odbioru/
Fabianowska 131/A1
62-052 Komorniki
T: +48 61 628 67 70
schmalz@schmalz.pl
Umożliwia on niezawodne monitorowanie przestrzeni trójwymiarowych, dzięki czemu idealnie nadaje się do zastosowania w sprzęcie transportu bliskiego. Czujniki są niezwykle małe i mogą być dowolnie pozycjonowane, co oznacza, że można je odłączyć od interfejsu sterującego w celu elastycznego pozycjonowania w skrajnie wąskiej przestrzeni ramion wideł. Interfejs sterujący posiada dwa bezpieczne wyjścia OSSD na kanał dla regulowanego pola ochronnego oraz jedno wyjście przełączające PNP dla pola ostrzegawczego.
Eliptyczne pole akustyczne przetwornika ultradźwiękowego ma kąt rozwarcia ±17° i ±5°. Zostało ono zoptymalizowane do monitorowania zakresu 3D i dlatego — w przeciwieństwie do skanerów laserowych — doskonale nadaje się do wykrywania przeszkód, które zwisają z góry na pasie ruchu lub są uniesione nad ziemią. Jeśli system USi®-safety jest zamontowany na kilku niezależnych pojazdach AGV, których ścieżki przecinają się nawzajem, to wzajemne tłumienie zakłóceń zapobiega zakłócaniu ich pracy. Połączenie fizyczne pomiędzy systemami USi®-safety jest zatem zbędne.
Eliptyczne pole dźwiękowe dla szczególnie szerokiego zakresu wykrywania.
Podczas gdy konwencjonalne czujniki ultradźwiękowe emitują sygnały dźwiękowe w postaci symetrycznej promieniowo wiązki dźwiękowej, w systemie USi-safety przybiera ona postać silnie eliptycznego pola dźwiękowego. Kąt otwarcia ±17° / ±5° tworzy szczególnie szeroki zakres detekcji w jednej płaszczyźnie i wąski zakres detekcji w drugiej. Umożliwia to montaż czujnika w ciasnych miejscach instalacji.
Dzięki temu system może być z powodzeniem używany nawet tuż nad poziomem podłoża lub w pobliżu ściany. Jednocześnie technologia ta, zoptymalizowana pod kątem rejestrowania przestrzeni 3-wymiarowej, umożliwia czujnikowi wykrywanie zmieniających się celów lub przeszkód, które zwisają lub znajdują się w pobliżu podłoża.
Do modułu ewaluacyjnego systemu czujników ultradźwiękowych USi-safety można podłączyć maksymalnie dwa moduły czujników ultradźwiękowych (przetworniki ultradźwiękowe). Każdy z nich ma tolerancję na pojedynczy błąd i konstrukcję 2-kanałową. Dzięki temu możliwa jest niezawodna ochrona za pośrednictwem każdego z dwóch niezależnych kanałów czujnika. System czujników bezpieczeństwa jest dostępny nawet wtedy, gdy podłączony jest tylko jeden moduł czujników. Dla każdego podłączonego modułu czujnika dostępne jest jedno wyjście sygnałowe i bezpieczne wyjścia OSSD zgodnie z kategorią 3 PL d dla wyjścia sygnału do sterownika bezpieczeństwa.
W połączeniu ze zdalnymi konwerterami, które są dostępne z kablami o długości do trzech metrów, system może być bardzo efektywnie wykorzystywany w zastosowaniach, w których konieczne jest zabezpieczenie ruchów w lewo/prawo lub w przód/tył w przestrzeni, na przykład w systemach transportu automatycznego. Ponadto można również wdrożyć zastosowania, w których oba pola dźwiękowe są skupione bezpośrednio przy sobie lub nawet nakładają się na siebie, aby zapewnić możliwie najszerszy zasięg zbiorczego wykrywania — na przykład jako kurtyna dźwiękowa używana do kontroli dostępu do gniazda roboczego.
System czujników ultradźwiękowych USi-safety składa się z modułu ewaluacyjnego, modułu czujnika, czujnika temperatury i oprogramowania. Aby dowiedzieć się więcej o poszczególnych elementach, kliknij menu po prawej stronie.
Więcej: System ultradźwiękowych czujników USi-safety (pepperl-fuchs.com)
Bezpieczne pojazdy AGV | Manipulowanie materiałami | Magazyn (pepperl-fuchs.com)
Pepperl+Fuchs sp. z o.o.
ul. Owsiana 12
03-825 warszawa